Bevallom ez utóbbi magamtól talán soha nem jutott eszembe, míg egy kemencézős, sütögetős napon meg nem említette a foglalkozás vezetője, hogy milyen eszméletlenül finom a sütőtökös kenyér. Annyira meggyőzően számolt be róla, hogy ki kellett próbálnom.
És tényleg. Talán még kitart ennél a résznél az az olvasó is, aki nem szereti a sütőtököt, és időben szólhatok, hogy a kész kenyérnek nem lesz sütőtök íze! Ellenben egy nagyon puha állagú, különleges textúrájú, akár önmagában is fogyasztható kis csoda születik.
Hozzávalók:
300 g sütőtök, hámozva, puhára főzve
400 g félfehér kenyérliszt (BL112)
200 g teljes kiőrlésű rozsliszt
10 g só
225 g víz (a sütőtök kihűlt főzővize tökéletes)
42 g friss élesztő
40 g étolaj
egy marék tökmag
- A sütőtököt kis kockákra vágjuk, megfőzzük. Leszűrjük, a vizet is félretesszük, és megvárjuk, amíg szobahőmérsékletűre hűl.
- A liszteket egy nagy tálban elkeverjük a sóval, közepébe mélyedést készítünk, melybe beleöntjük a vizet, belemorzsoljuk az élesztőt. Kb. 5-10 percig állni hagyjuk, addig, amíg látjuk, hogy elkezd dolgozni az élesztő.
- Hozzáadjuk a sütőtököt és az olajat is. A sütőtököt elég kézzel összenyomni, amikor a tésztához tesszük, az se baj, ha marad egy-két nagyobb darab - csak izgalmasabbá teszi a kenyerünket. Dagasztani kezdjük, a tészta kissé ragadósabb lesz, mint a megszokott, de ez ne zavarjon. Félretesszük kelni, megvárjuk míg a duplájára kel (ez a konyha hőmérsékletétől függően kb. 1 óra).
- Újra átgyúrjuk a tésztát, de most már a tökmagot is hozzáadjuk. Jól meglisztezett deszkán ízlés szerint cipóvá, veknivé formázzuk.
- A sütőt előmelegítjük a max. hőmérsékletre (nálam ez 250 fokot jelent). Negyed órát pihentetjük a kenyerünket - ez idő alatt a sütő is bemelegszik -, éles késsel bevágjuk a tetejét, és mehet a sütőbe.
- 20-25 perc alatt megsül.
- Rácson hagyjuk kihűlni.