2019. augusztus 31., szombat

Habcsókos málnás csokis kalács

Ha két kedvencem, Borbás Marcsi és Limara összefutnak a konyhában, abból már rossz dolog nem sülhet ki. Mikor a tévében láttam ezt a receptet, eldöntöttem, hogy ha jön a málnaszezon, feltétlenül kipróbálom. Persze a málnaszezon lecsengett, a recept meg nem készült el. Így most hirtelen felindulásból fagyasztott málnából elkészítettem, és húúúúú, hát nagyon megérte...
Mivel az én sütőformám kisebb volt, mint Limaráé, így megfeleztem az adagot, és egy részét muffinsütőben készítettem el. Egyébként pedig mindenkinek javaslom, hogy nézze meg ezt a jó hangulatú sütögetést, így kell a konyhában élvezni minden mozzanatot a készítéstől a kóstolásig:

Hozzávalók:
50 dkg liszt
3 evőkanál cukor
1 teáskanál só
2 tojássárgája
1 citrom héja
2 dl habtejszín
1 dl tej
2,5 dkg élesztő

A töltelékhez:
2 tojásfehérje
3 evőkanál cukor
csipet só
25 dkg málna
10 dkg étcsoki



  1. A langyos tejben az élesztőt 1 evőkanál cukorral felfuttatjuk.
  2. Egy tálban a lisztet a sóval, maradék cukorral elkeverjük. Hozzáadjuk a többi hozzávalót és a felfuttatott élesztőt. A tésztát összedolgozzuk, és szép simára dagasztjuk. Fél órára letakarva félretesszük kelni.
  3. A tojásfehérjét a cukorral és csipet sóval felverjük - ne legyen túl kemény, inkább kenhető.
  4. A megkelt tésztát vékonyan lisztezett deszkára borítjuk, kicsit megdögönyözzük, 3 mm vastagra nyújtjuk. Ha hasonlóképpen kis sütőformád van, mint nekem, előtte felezd el, egyik feléből lehet kalács, a másik része pedig sülhet muffin formában.
  5. A sütőformát papírral kibéleljük, kicsit ráhagyva - úgy hogy a segítségével ki lehessen emelni a formából sütés után a kalácsot.
  6. A kinyújtott tésztát a habbal megkenjük, majd megszórjuk málnával és apróra vágott csokival. Nekem fehércsoki volt csak itthon - azzal is nagyon finom lett!
  7. Feltekerjük, mint a bejglit, hat részbe vágjuk, és állítva belehelyezzük a sütőformába.
  8. 180-190 fokra előmelegített sütőben 30-35 perc alatt készre sütjük.


2019. augusztus 29., csütörtök

Magos félbarna

Hosszúra nyúlt nyári szünet után újra itt...
Nagyon vágytam egy szakajtóra. Aztán kaptam egyet szülinapomra. (Köszi tesómék! 💓) De valahogy nem úgy sikerültek a kenyerek benne, ahogy én elképzeltem. Mígnem sikerült rövid konzultációt folytatnom egy pékkel a Bőköz fesztiválon (www.bokozfeszt.hu). Ő végre elárulta a titkot: ha rizsliszttel szórom meg a kenyeret, az nem veszi át annyira a nedvességet, és nem fog beleragadni! Juhúúúú! 




Hozzávalók:
35 dkg finomliszt
22 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
13 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
3 dkg élesztő
2 dkg só
3 dl víz
1 dl tejföl
ízlés szerint magok (pl. lengmag, szezámmag, tökmag, napraforgómag)
rizsliszt a szóráshoz.

A liszteket elkeverjük a sóval. A tálban mélyedést készítünk, ebbe öntjük a langyos vizet, majd belemorzsoljuk az élesztőt. Várunk, amíg az élesztő elkezd dolgozni, és dagasztani kezdünk. Hozzáadagoljuk a tejfölt, és addig dagasztjuk, amíg sima felületű, ruganyos, nem ragadós tésztát kapunk. A végén hozzáadjuk a magokat, és beledagasztjuk azt is. Tálban letakarva megkelesztjük (most kánikula van, elég volt neki kb. 30 perc is.) Deszkára borítva újra megdögönyözzük, gombóccá formázzuk, majd rizsliszttel átsimogatjuk, és a szakajtóba vetjük. Újra megkelesztjük 20-30 perc alatt (mondom, most kánikula van 😉). A szakajtóból kiborítva bevágjuk. Ez alkalommal én a csillagforma mellett döntöttem.

A sütőt előmelegítjük a legmagasabb fokozatra (estemben 250 fok), addig hagyjuk még kelni a kenyérkénket, kb. 10-15 percig. A sütőbe téve 10 percig sütjük, majd a hőmérsékletet visszavesszük 190-200 fokra, és még 15 percig sütjük.




Babkesz, ahogy nyultanti kitalálta ;)

  Amióta kovászolok, és még az eddiginél is többet foglalkozom a sütéssel, azóta ismerkedtem meg a babka kaláccsal és a barchesszel is. Mind...