2021. május 11., kedd

Babkesz, ahogy nyultanti kitalálta ;)

 Amióta kovászolok, és még az eddiginél is többet foglalkozom a sütéssel, azóta ismerkedtem meg a babka kaláccsal és a barchesszel is. Mindkettőt azért kedvelem különösképpen, mert amellett, hogy igen finomak, fantasztikus látványt nyújtanak. Egy ideje fantáziálok azon, hogy a kettőből lehetne akár egyet "gyúrni", és ma jött el a megvalósítás napja. Mivel családom inkább a sósságokat kedveli (velem ellentétben), így egy fűszeres sajtkrémet álmodtam meg hozzá. Ez utóbbiból legközelebb több kell bele, de már így is igen klassz ízélményt nyújt - na persze a látvány mellett.




Hozzávalók:

A tésztához:

60 dkg finomliszt (ha egészségesebbé szeretnénk tenni: 40 dkg finomliszt, 20 dkg teljes kiőrlésű liszt)

5 ek napraforgó olaj

2 dl víz

1.5 dl tej

1 tk só

1 csipet cukor

3 dkg friss élesztő

A krémhez:

20 dkg natúr krémsajt (ebből mehet bele nyugodtan több is!)

1 kis csokor snidling

1 kis csokor friss oreganó

ízlés szerint só, bors, magok a szóráshoz

tojás a kenéshez


  1. A liszte(ke)t elkeverjük a sóval, közepébe mélyedést készítünk, beletesszük a langyos tejet, hozzáadjuk a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt. Megvárjuk, hogy felfusson.
  2. Elkezdjük dagasztani, hozzáadjuk a vizet is. Amikor összeállt a tészta, hozzáadjuk az olajat is, és jól kidolgozzuk.
  3. Letakarva félretesszük, hagyjuk kb. kétszeresére kelni.
  4. A krémhez a krémsajtot a snidlinggel és az oreganóval, valamint a fűszerekkel késes aprítóval elvegyítjük. Gazdagíthatjuk fokhagymával, sonkával, tormával, kedvenc fűszereinkkel ízlés szerint.
  5. A sütőt 200 fokra előmelegítjük.
  6. Az egyik részt téglalappá nyújtjuk, olyan vékonyra, amennyire csak tudjuk. Megkenjük a krémmel, és a rövidebb oldalra merőlegesen négy egyenlő részre vágjuk.
  7. A hosszú téglalapokat a hosszabb oldalukkal feltekerjük, mint a bejglit. Előbb keresztben, majd hosszában is ketté vágjuk. Így kb. 15-18 cm hosszú félhengereket kapunk.
  8. A két rudat egymásra keresztbe tesszük, a függőleges legyen alul. Megfogjuk jobb kezünkkel a függőleges felső végét, ballal az alsót. A felsőt lehajtjuk, áthúzzuk az alsó alatt, és kb. 7 óra irányban lerakjuk. Az alsó végét 5 órára helyezzük. A keresztbe helyezett tészta bal végét a "7 órás" alatt áthúzzuk, és az 5 órás mellé helyezzük. A kereszt jobb végét a soron következő 5 órás tészta felett, a következő alatt áthúzzuk, és a 7 órás mellé tesszük. A két két tésztát összenyomjuk, majd ezt a kettőt is összelapítjuk. Feltekerjük, megfordítjuk, sütőlapra helyezzük.
  9. A babkeszeket tojással alaposan lekenjük, és sütőben 20-25 perc alatt sütjük.



2021. január 15., péntek

Pityókás kenyér

 Az előző bejegyzésben azt írtam, hogy Szabi a pék alapkenyere jól bírja a kísérletezést, és ez most ismét bizonyítást nyert. Ezúttal krumplis, vagy ahogy Erdélyben hívják, pityókás kenyeret készítettem, ami azt jelenti, hogy a víz egy részét a burgonya főzővizére cseréltem, illetve a tésztához tört krumplit adtam. A burgonyás kenyérrel nagyon nem lehet mellélőni, eszméletlen jó textúrát eredményez. Pihe-puha, illatos, ízes kenyér az eredmény. Ehhez a példányhoz BL80 lisztet és Garat félfehér lisztet használtam.


Hozzávalók:

2-3 kisebb krumpli

450 g félfehér liszt

450 g BL80 liszt

600 g víz (a burgonya főzővize kiegészítve vízzel)

180 g kovász

25 g só

  1. A burgonyát meghámozzuk, kockákra vágjuk, megfőzzük. A megfőtt burgonyát a főzővízből kiszedve megszárítjuk, majd összetörjük.
  2. A liszteket elvegyítjük, hozzáadjuk a burgonya főzővizét és még annyi vizet, hogy összesen 600 g legyen a folyadék. Összegyúrjuk és 30 percre pihentetjük (autolizáljuk). Ez idő alatt a tört burgonya is kihűl.
  3. A liszthez adjuk a kovászt, összegyúrjuk, majd hozzáadjuk a tört burgonyát és a sót is. Jó alaposan összedolgozzuk, megdagasztjuk a tésztát. Ahogy a többi kovászos kenyértésztával is tesszük.
  4. 30 percenként háromszor hajtogatjuk, majd 1,5 órára pihentetjük.
  5. Formázzuk és egy éjszakára a hűtőbe tesszük. Én kettőbe szoktam venni, így lesz egy cipó és egy vekni.
  6. Másnap a sütőt 250 fokra egy sütőlemezzel előmelegítjük, előbb ezen a fokozaton 20 percig, majd a sütő teljesítményétől függően még 8-10 percig 200 fokon sütjük.
  7. Rácson hagyjuk kihűlni.


 


Babkesz, ahogy nyultanti kitalálta ;)

  Amióta kovászolok, és még az eddiginél is többet foglalkozom a sütéssel, azóta ismerkedtem meg a babka kaláccsal és a barchesszel is. Mind...