2019. november 24., vasárnap

Gyökérkenyér

A gyökérkenyér a világ egyik legnagyobb találmánya! Ugyanis minimális munkával zsebelhetjük be az elismerések tömkelegét. Egy fontos kitétel van csupán: előrelátónak kell lennünk. Ugyanis a kelesztési idő itt messze meghaladja a megszokottat, de cserébe nekünk nem sok dolgunk van, ráadásul üríthetjük a hűtőt és a kamrát, a "töltelék" tekintetében ugyanis csak a fantáziánk szab határt.
Nálunk ezidőtájt ez a a leggyakrabban készülő kenyérféle: pepperonival, feta sajttal, olívabogyóval, pesztóval, chilivel stb.




Hozzávalók:
10 dkg teljes kiőrlésű liszt
40 dkg finomliszt
400 ml víz
3 g porélesztő 12 g só
+ amit szeretnénk beletenni

  1. A liszteket, a vizet, az élesztőt és a sót egy tálba tesszük, és jól elkeverjük. Lefedjük, és 10-12 órán keresztül a konyhapulton felejtjük.
  2. Egy gyúródeszkát alaposan belisztezünk, és a megkelt, buborékos tésztánkat ráborítjuk. Lisztes kézzel kb. 30*40 cm nagyságúra lapogatjuk, majd megszórjuk az ízlésünknek megfelelő ízesítőkkel, vagy egyszerűen így is hagyhatjuk.
  3. A tésztát kettévágjuk, végeit kissé behajtjuk, majd feltekerjük, akár a bejglit. Megcsavarjuk néhányszor és sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük mindkettőt.
  4. Még egy órán keresztül hagyjuk kelni.
  5. A 220 fokra előmelegített sütőbe egy marék jégkockát hajítunk (ezt nem hagyhatjuk ki: a ropogós héj miatt nélkülözhetetlen lépés!). Beletesszük a sütőbe a kenyereket is, majd kb. 40-50 percig sütjük.


Káposztás

Zöldséges kenyér-próbálkozásaim egy újabb - szerintem jól sikerült - példánya. Meggyőződésem szerint a zöldséggel készülő kenyerek, amellett, hogy igazi változatosságot visznek eme mindennapi étel fogyasztásába, egészségesebbek, mint a hagyományos pajtásaik. Nő ugyanis a kenyér rosttartalma és csökken a szénhidrát (kis szerencsével némi ásványi anyag és vitamin is marad benne). Ez csak jó lehet, nem?




Hozzávalók:

40 dkg fehérliszt
25 dkg teljes kiőrlésű liszt
2 dkg búzacsíra
40 dkg párolt káposzta
2,5 dkg só
3,5 dkg élesztő
20 dkg víz



  1. A liszteket összekeverjük a búzacsírával és a sóval. Közepébe egy kis mélyedést készítünk, és beleöntjük a langyos vizet, majd belemorzsoljuk az élesztőt.
  2. Ha látjuk, hogy dolgozik már az élesztő: vagyis buborékolni kezd a víz, hozzáadhatjuk a párolt káposztát is. Elsőre úgy tűnhet, hogy kevés a folyadék, de ne feledkezzünk meg a káposzta víztartalmáról. Hamarosan látni fogjuk, hogy egyáltalán nem száraz a tészta. Jól kidolgozzuk a tésztát, majd kelni hagyjuk. 
  3. 40-50 perc elteltével  a sütőt 250 fokra előmelegítjük. A tésztát egy tepsire helyezzük, formázzuk, bevágjuk.
  4. Ha a sütő is felmelegedett, beletesszük a kenyérkénket, és 10 percig magas hőfokon, majd 180 fokra mérsékelve még kb. 20 percig sütjük.
  5. Rácsra téve hagyjuk hűlni, majd jó hangulatban elfogyasztjuk. 



Babkesz, ahogy nyultanti kitalálta ;)

  Amióta kovászolok, és még az eddiginél is többet foglalkozom a sütéssel, azóta ismerkedtem meg a babka kaláccsal és a barchesszel is. Mind...