2019. április 25., csütörtök

Hagymás kenyér

Néha a legegyszerűbb dolgok a legjobbak. Sima fehérkenyér apróra vágott hagymával. Brutál aromája van! Nem ez lett a legszebb kenyerem, de a hagymás kenyér a családban mindig nagy lelkesedést vált ki...



Hozzávalók:
70 dkg finomliszt
7 dkg búzacsíra
4 dl víz
4 dkg élesztő
2 közepes fej hagyma
4 dkg só

A lisztet a búzacsírával és a liszttel, valamint a sóval elkeverjük. Közepébe mélyedést készítünk, a langyos víz egy részét ebbe töltjük, és az élesztőt belemorzsoljuk. Ha kicsit beindul az élesztő, hozzáadjuk a hagymát, és gyúrjuk, dagasztjuk. Ha már kellemes, ruganyos masszát kaptunk, kb. 1 órán keresztül kelesztjük.

A sütőt 250 fokra előmelegítjük, közeben a tésztát megformázzuk. Ha már elég meleg a sütő, a tésztát bevágjuk, nedves kézzel átsimogatjuk. 250 fokon 10 percig, majd 200 fokon 20 percig sütjük, amíg jó ropogós nem lesz a héja.



2019. április 20., szombat

Húsvéti sós fonott kalács

Arra tippeltem, hogy lehet már vagy akár tíz éve is, hogy ez a kalács a sonka mellett a húsvét elmaradhatatlan kelléke. Aztán megnéztem: 2007-ben töltöttem fel először a netre, tehát több, mint tíz éves ez a  hagyomány. A recept azóta sem változott, csupán annyi, hogy azóta megtanultam a hatosfonást, és már így készítem, mert szebb így. Na meg a mennyiség. Két kamaszfiú mellett már nem próbálkozom fél adaggal. Szerintem az elmúlt több, mint egy évtized kellő bizonyíték arra, hogy a sonka mellé ennél jobb alternatíva a kenyérre nem is létezik! 
Az itt leírt adagból 2 db készült a képen látható kalácsból.



Hozzávalók:
1 kg finomliszt
6 dl tej (langyos)
1 csipet cukor
2.5 dkg élesztő
1 db tojás
2 kávéskanál só
1 ek sertészsír



  1. 1 kg lisztet kimérünk, 2 dl tejet meglangyosítunk.
  2. Csipetnyi cukorral, 2,5 dkg élesztővel és egy maréknyi liszttel kovászt készítünk, ezt fél órát kelesztjük.
  3. A maradék liszthez adjuk a tojást, annyi langyos tejet, hogy lágy tésztát kapjunk (kb. 4 dl), a sót és a zsírt, illetve hozzáöntjük a kovászt. A tésztát összegyúrjuk, majd jól megdagasztjuk, amíg jó kis ruganyos tésztát kapunk, ami már nem ragad. A dagasztás végeztével kb. 1 órán át kelesztjük. 
  4. Lisztezett gyúródeszkán átforgatjuk, megfelezzük, majd 6-6 részre osztjuk. Ezeket egyenként megsodorjuk, és kis kalácsokat fonunk belőlük. (Hatosfonás pl. itt
  5. Zsírozott tepsibe helyezzük, a tetejüket felvert tojással megkenjük, ízlés szerint sóval és őrölt köménnyel megszórjuk, egy kicsit még pihentetjük, majd előmelegített sütőben, 200 fokon aranysárgára sütjük.
Tipp: Ha nem húsvétra, hanem pl. esti borozgatáshoz készítjük, kínálhatjuk mártókával is: 2 púpos evőkanál liba- vagy kacsazsírt felolvasztunk, belekeverünk fél liter tejfölt, 2 kávéskanál sót és kevés őrölt borsot. Összeforraljuk, és a kisült kalácsokhoz kínáljuk.



2019. április 19., péntek

Medvehagymás-csalános fonott kalács

Húsvét tájékán a fonott kalács mindig népszerű. Volt még egy kis medvehagymám a hűtőben, így gondoltam, legyen medvehagymás. Aztán kiderült, hogy tényleg csak kevés medvehagyma volt, de a héten "megmentettem" a fűnyírás elől egy méretes csalánt az udvar közepéről, amiből ugyan kenyérrel akartam kísérletezni, de most kapóra jött. Így lett hát medvehagymás-csalános.

Dávid szerint bizarr dolog medvehagymás kalácsot gyöngyvirággal fotózni
Hozzávalók:
    30 dkg margarin
    1 csokor medvehagyma
    zsenge csalánlevelek ízlés szerint
    2.5 dl tej
    65 dkg finomliszt
    1 db tojás
    1 ek cukor
    5 dkg friss élesztő
    0.5 ek só
A tetejére
    1 db tojássárgája
    2 ek tej

    2 ek szezámmag

  1. A medvehagyma kivételével összeeresztjük a hozzávalókat, és rugalmas tésztát gyúrunk, aztán dagasztunk.
  2. Kétszeresére kelesztjük, majd elfelezzük, mindkét felet három-három részre osztjuk.
  3. A gombócokból inkább hosszabb és keskeny, egyforma méretű téglalapokat nyújtunk.
  4. A medvehagymát és a csalánt durvára vágjuk, elosztjuk, hogy minden téglalapra jusson, és a tésztára szórjuk, majd feltekerjük őket. Így kapunk 3 kis kígyót, ezeket már lehet fonni. A másik féllel ugyanígy járunk el. 
  5. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, és hagyjuk pihenni, amíg kicsit megkel. Annyi idő bőven elég, amíg a sütő bemelegszik. 
  6. Egy tojás sárgáját és 1/2 dl tejet kikeverünk, lekenjük a kalácsot, megszórjuk szezámmaggal, és mehet a sütőbe.


2019. április 8., hétfő

Medvehagymás-túrós kenyér

Szerintem medvehagymás kenyér, Dávid szerint óriáspogácsa. Legyen. Akkor már kapott pogácsa dizájnt is! Na jó, lehet, hogy tényleg a medvehagymás túrós pogácsa ihlette - esküszöm, eljátszottam a gondolattal, hogy sajtot is tegyek bele (vagy a tetejére). De azért ez igazából kenyér, és igen jó fajta!

Figyelem! Medvehagymát csak megbízható forrásból! Sokáig nagyképűen én is azt mondtam, mikor szóbakerült, hogy milyen nagyon hasonlít egymásra a mérgező gyöngyvirág és a medvehagyma, hogy ugyan már! 
1. Nem is láttam még erdőben gyöngyvirágot. (De, azóta már igen!) 
2. Úgysem nőnek egy helyen. (De, láttam már olyan fotót, ahol egymás mellett éltek boldogan.) 
3. A gyöngyvirág később nő. (A kertünkben most épp mind a kettő van.) 
4. A medvehagymát felismerni a fokhagymaszagról. (Igen, és minden egyes levelet megszagolgatunk?)
Ma már azt mondom, hogy meg lehet őket különböztetni, nézzünk utána az ismertetőjegyeknek, és legyünk óvatosak. Jól nézzük meg, mit eszünk. Ha nem vagyunk benne biztosak, akkor vegyünk inkább boltban (sajnos a piac is necces néha).


Hozzávalók:
25 dkg túró
45 dkg finomliszt
25 dkg Graham liszt
4 dkg élesztő
30 dkg víz (kb.)
1 csokor medvehagyma
3 dkg só

A liszteket egy tálban a sóval elkeverjük, mélyedést készítünk a közepébe, és a langyos víz egy részét beleöntjük, belemorzsoljuk az élesztőt. Amíg kicsit felfut, a megmosott medvehagymát apróra vágjuk (én fűszerollóval szoktam, azzal gyorsan megy és egyenletes, de késsel is hamar megvan).
Beletesszük a tálba a többi hozzávalót: a túrót és a medvehagymát és elkezdjük dagasztani. A vizet apránként adjuk hozzá: függ a medvehagyma illetve a túró nedvességétől, hogy mennyi víz kell bele pontosan, inkább apránként hozzáadva állítsuk be a ruganyos állagot. Ha szépen összeállt a tészta, langyos helyre tesszük kelni.



Ha megkelt (kb. 45 perc), megformázzuk, ízlésünknek megfelelően bevagdossuk. Bekapcsoljuk a sütőt a maximumra (250 fok), és negyed órát pihentetjük a kenyeret.
10 percig sütjük magas hőfokon, majd lejjebb vesszük 180 fokra és még kb. 15 percig sütjük, míg szépen megpirul. Rácsra tesszük kihűlni (ha kibírjuk).



Babkesz, ahogy nyultanti kitalálta ;)

  Amióta kovászolok, és még az eddiginél is többet foglalkozom a sütéssel, azóta ismerkedtem meg a babka kaláccsal és a barchesszel is. Mind...