2018. december 31., hétfő

Szilveszteri virslis rácsos

Nem gondoltam, hogy lesz  még idén bejegyzés, de miután a Facebookon kóborolva kinéztem ezt a receptet, majd utána megkíséreltem beszerezni a hozzávaló leveles tésztát - na akkor szembesültem vele, hogy a környékbeli kiskereskedelmi egységeket meglepetésszerűen érte a szilveszter, ugyanis égen-földön nem lehetett kapni leveles tésztát. Nem mondom, hogy azt nem lehet házilag készíteni, de arra még én is nehezen szánom rá magam. Így a receptet kicsit átdolgoztam, és nem vagyok biztos benne, hogy nem lett-e így még jobb (hopp, egy kis szerénység 😉), kelt tésztába csomagolva.
B.Ú.É.K!

Hozzávalók:
A tésztához:
30 dkg liszt
2,5 ek. olaj
1 dl langyos víz
0,75 dl langyos tej
1 tk só
egy csipet cukor
2 dkg friss élesztő
A töltelékhez:
6 db virsli
3 db savanyú uborka
kb. 6 szelet sajt
ízlés szerint ketchup, mustár
1-1 ek. szezámmag és lenmag
1 tojás a kenéshez

A lisztet egy tálban elkeverjük a sóval, majd a közepébe mélyedést készítünk. Ide öntjük a tejet és a vizet, beleszórjuk a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Ha egy kissé felfutott, dagasztani kezdjük és hozzáadjuk az olajat is. Ruganyos tésztát dagasztunk belőle, majd langyos helyen letakarva kétszeresére kelesztjük.

Ha kész, a sütőt 200 fokra előmelegítjük, kissé megdögönyözzük a tésztát, majd enyhén lisztezett gyúrótáblán kb. 20 cm*30 cm-esre nyújtjuk. Közepére elhelyezzük a sajtot, majd rá a virslit...

...aztán megszórjuk uborkakarikákkal, meglocsoljuk ketchuppal és mustárral:

Befedjük sajtszeletekkel, majd átlósan mindkét oldalon bevagdossuk:


Felváltva ráhajtogatjuk a tésztacsíkokat a következő módon:


Áthelyezzük sütőpapírral bélelt tepsire, a tetejét tojással jól megkenjük és a magkeverékkel megszórjuk:

A sütőbe tolva kb. 20-25 perc alatt pirosra sütjük.


    2018. december 30., vasárnap

    Bagel

    Van az úgy, hogy az ember reggel felkel, és érzi: ma bagelt fog sütni. Valahogy így volt ez ma is. :)
    Kicsit kutakodtam a neten, ez egy olyan péksütmény, ami a lengyelországi - krakkói - zsidó közösségek jellegzetes étele volt, aztán a kelet-európai zsidók vitték Amerikába, ahol igazán nagy karriert futott be. De olyan oldalt is találtam, amely szerint Erdélyből, sőt akár Kínából is származhat eredetileg.
    Lényege, hogy a kelt tésztát zsemleszerű gombóccá formázzuk, kezünkkel lyukat húzunk a közepébe, rövid ideig vízben főzzük, majd ezt követően sütjük. Lényegében a fánkhoz hasonlít formára. Egészen izgalmas lesz ettől a tészta állaga!



    Hozzávalók:
    50 dkg kenyérliszt (BL80) *
    1,5 dkg élesztő
    1 evőkanál cukor
    3 dl langyos víz
    1 evőkanás só
    1 tk. olívaolaj
    2 evőkanál szezámmag
    2 evőkanál lenmag

    A főzéshez:
    1 teáskanál szódabikarbóna
    1 evőkanál barna cukor

    * Ha nincs otthon kenyérlisztünk, akkor adjunk a finomliszthez egy evőkanál bűzasikért - ugyanolyan jó lesz.

    Futtassuk fel az élesztőt a langyos vízben a cukorral. Mérjük ki egy tálba a lisztet, adjuk hozzá a sót és jól keverjük el. Készítsünk egy mélyedést a közepébe, ide öntsük az élesztős vizet és adjuk hozzá az olajat. Dagasszunk belőle szép fényes tésztát, majd tegyük meleg helyre, amíg duplára kel.

    Egy fazékban forraljunk vizet, adjuk hozzá a szódabikarbónát és a barnacukrot. Míg felforr, a tésztát osszuk 16 egyenlő darabra, majd a forró, de nem lobogó vízbe helyezzük bele a tésztát úgy, hogy kis zsemlét formázunk, amelyet ujjunkkal kilyukasztunk, és mind a két felét 1-1 percig főzzük. Közben a sütőt 200 fokra előmelegítjük.


    Szűrőlapáttal vegyük ki, és tegyük egyből sütőpapírral bélelt tepsire. A tetejüket szórjuk meg a magkeverékkel.


    A forró, 200 fokos sütőbe helyezve kb. 20 perc alatt süssük pirosra.


    2018. december 28., péntek

    Kenyérlángos, langalló vagy töki pompos

    Bevallom, sosem néztem utána mi a különbség a címben szereplő ételek között. Számomra a töki pompos sajtos, kolbászos, míg a kenyérlángos=langalló, szalonnával, vagy sonkával készül sajt nélkül. Életem meghatározó élménye volt a bárándi Koroknai portán (http://www.koroknaiporta.hu) fogyasztott kenyérlángos a maga egyszerűsűgével: kenyértészta vastagon megkenve tejföllel, kaporral fűszerezve, megszórva házi szalonnával, paradicsommal, paprikával és hagymával. Ennyi. Kemencében sütve - maga a mennyország. Az alábbi ennek csak halovány utánzata, de az emlékek felídézésére alkalmas.
    Gluténérzékeny családtagokra gondolva megosztom a lisztérzékeny változatot is...






    Tészta (2 gáztepsire való):
    100 dkg finomliszt
    30 g élesztő
    1 csipet cukor
    1 evőkanál só
    kb. 500 ml langyos víz

    Az élesztőt a cukorral kb. 1,5 dl vízben felfuttatjuk. A lisztet a sóval elkeverjük, majd a felfuttatott élesztővel és a maradék vízzel tésztává dagasztjuk. Akkor kész, ha már nem ragad, de viszonylag lágy. Pár percig pihentetjük, kettéosztjuk, és sütőpapírral bélelt tepsikbe simítjuk.

    Tészta (gluténmentes, kb. 20*30 cm-es tepsibe):
    30 dkg rizsliszt
    2 tk. szárított élesztő
    2-2,5 dl langyos víz
    0,5 ek. cukor
    0,5 dl olaj
    1 teáskanál só

    A hozzávalókat összegyúrjuk, kb. 15 percig kelesztjük. Sütőpapírral bélelt tepsiben kézzel elnyomkodjuk, majd a feltéteket ráhelyezzük.



    Feltét (2 gáztepsihez - saját ízlésünkhöz igazítva):
    1,5 doboz 150 g-os tejföl, kockára vágott szalonna/sonka/karikázott kolbász, 1 kockára/félkörre vágott hagyma, 2 paradicsom, 2 paprika, kapor/snidling ízlés szerint, reszelt sajt


    250 fokra előmelegített sütőben 15-20 percig sütjük.




    2018. december 23., vasárnap

    Marcipános stollen

    A stollen a németek tradicionális karácsonyi kalácsa. Állítólag a formája, illetve a fehér porcukor hintés miatt a bepólyált Kisjézusra emlékeztet. Nos...az én kalácsom egy "többhónapos újszülöttre" emlékeztethet legfeljebb a méretei alapján, így ha újra nekifutok, szerintem két részben sütöm meg a tésztát. Mert lesz újabb próbálkozás, az már biztos. Klasszikusan kandírozott citrushéjjal, aszalt gyümölcsökkel, karácsonyi fűszerekkel készítik, leginkább a magyar gyümölcskenyérre hasonlít.
    A mi családunkban nem túl népszerűek az efféle kandírozott gyümölcsfélék, így aszalt sárgabarackkal, marcipánnal és apróra vágott mandulaszemekkel készítettem, az egyetlen fűszere pedig a jó minőségű narancs illóolaj volt.
    Boldog karácsonyt!


    Hozzávalók:
    2 dl langyos tej
    5 dkg cukor
    3 dkg friss élesztő
    25 dkg puha vaj/margarin
    6 tojássárgája
    csipet só
    50 dkg liszt
    egy marék aszalt sárgabarack apróra vágva
    fél marék mandula felaprítva
    5 dkg felkockázott marcipán
    10-15 csepp 100%-os illóolaj
    2 csomag vaníliás porcukor

    1. Az élesztőt a langyos tejben egy csipet cukorral felfuttatjuk. A lisztet egy tálban a sóval elkeverjük. A puha vajat/margarint a maradék cukorral és a tojássárgával habosra keverjük. Hozzáadjuk a felfuttatott élesztős tejet, a lisztet, és összedolgozzuk. Hozzáadjuk a darabolt barackot, marcipánt és mandulát, valamint az illóolajat is, és ezzel is összegyúrjuk - vigyázva, hogy a marcipánkockák lehetőség szerint egyben maradjanak.

    2. Letakarva 30 percig kelesztjük.

    3. Kissé átgyúrjuk, cipóvá formázzuk. (Ez esetben én két kisebb cipót készítenék.) Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, és letakarva újabb 30 peercig kelesztjük. Közben a sütőt 170 C-ra előmelegítjük.

    4. Sütőbe helyezzük, 30-35 perc alatt aranybarnára sütjük. A sütőből kivéve a vaníiliás cukorral meghintjük.


    2018. december 22., szombat

    Bejgli: Nem repedt!

    Bár a blogot elsősorban pékáruk, kenyerek témájában terveztem létrehozni, de a karácsonyi keltek szerintem egy kis jóindulattal beleillenek a körbe.

    Azt hiszem a karácsonyi készülődés egyik neuralgikus kérdése, hogy reped-e a bejgli. Ezúttal büszkén kijelenthetem: nem! Bár, amikor repedt, akkor is ugyanolyan jóízűen fogyasztottuk el, mintha tökéletes lenne. Nálam a bejglikészítésnek sajátos tradíciója van: közben Fábry Oh, Tannenbaumját szoktam hallgatni, és bár majdnem kívülről tudom, ugyanolyan jókat nevetek a poénjain, mintha először hallanám. Talán ez kell ahhoz, hogy jól sikerüljön.

    Idén kicsit megvariáltam a megszokott töltelékeket, így a mákhoz aszalt áfonyát, a dióhoz aszalt sárgabarackot, míg a gesztenyéhez vörösborba áztatott szilvát tettem.




    Hozzávalók (3 rúdhoz):
    Tészta:
    50 dkg liszt
    10 dkg hideg vaj vagy margarin
    7,5 dkg hideg zsír
    4 dkg cukor
    1 dkg friss élesztő
    1 tojás+a kenéshez
    1 dl tej
    csipetnyi só

    Mákos töltelék (1 rúdhoz):
    13 dkg darált mák
    9 dkg cukor
    0,9 dl víz
    1/2 citrom reszelt héja (kezeletlen)
    1 marék aszalt áfonya

    Diós töltelék (1 rúdhoz):
    13 dkg darált dió
    7 dkg cukor
    0,7 dl víz
    1/2 citrom reszelt héja (kezeletlen)
    1 marék aszalt sárgabarack

    Gesztenyés töltelék (1 rúdhoz):
    10 dkg magozott aszalt szilva
    1 dl száraz vörösbor
    25 dkg gesztenyemassza
    1/2 tk. őrölt fahéj
    1/2 ek. darált háztartási keksz
    néhány csepp rumaroma



    1. A tejet meglangyosítjuk, egy csipet cukrot teszünk bele, és belemorzsoljuk az élesztőt, felfuttatjuk. A lisztet elmorzsoljuk a vajjal, zsírral és a cukorral, majd hozzáadjuk a felfuttatot élesztőt, egy tojást és egy csipet sót. Jól összegyúrjuk, és hideg helyen néhány órán hát pihentetjük.

    2. Közben elkészíthetjük a töltelékeket:
    A mákos töltelékhez a cukorból és a vízből szirupot készítünk, majd leforrázzuk vele a mákot. Hozzáadjuk a reszelt citromhéjat és az áfonyát, jól összekeverjük.
    A diós tölteléknél hasonlóképpen járunk el: a vízből és a cukorból szirupot készítünk, amit a darált dióra öntünk, hozzáadjuk a citromhéjat és az apróra vágott sárgabarackot.
    A gesztenyés töltelékhez az aszalt szilvát felapírtjuk, és legalább egy órára vörösborba áztatjuk. Ha kész lecsepegtetjük (nem nyomkodjuk ki!), a gesztenyemasszát áttörjük, hozzáadjuk a többi hozzávalók (fahéjat, darált kekszet, rumaromát), és jól elkeverjük.

    3. Ha elkészült a tésztánk, három egyenlő részre osztjuk, enyhén lisztezett felületen téglalap formájúra nyújtjuk. A tölteléket elkenjük rajta, majd a hosszabb oldalain és egy rövidebb oldalán 1-1 cm-t behajtunk, és a nem behajtott oldal felől feltekerjük.

    4. A kész bejgliket zsírozott tepsiben egymástól tisztes távolságban elhelyezzük, tetejüket hosszanti irányban tojással megkenjük. Meleg helyen legalább fél órát állni hagyjuk, majd újból megkenjük tojással - ezúttal a másik irányban. Hideg helyre tesszük, amíg megszárad a tojás. (Ettől lesz szép márványos a felülete.)

    5. A sütőt 180 fokra előmelegítjük, majd a rudakat kb. 35-40 perc alatt készre sütjük.





    2018. november 16., péntek

    Fitt zsemlék

    OK, kezdjük azzal, hogy van itt egy kis képzavar. Elárulok egy titkot: igazából nem a zsemlék fittek. 😀 De ha átnézzük a hozzávalókat, mindjárt megértjük, miről is van szó:
    A graham liszt a gabonaszem összes alkotórészét tartalmazza, sokféle ásványi-anyag és vitamin tartalma van, kiemelkedő a rosttartalma, lassan felszívódó szénhidrát. A lenmag és a lenmagliszt szintén híres magas ásványi-anyag és vitamin-tartalmáról, emellett kiemelkedő az Omega-3 zsírsav tartalma, magas a fehérje-, alacsony a szénhidráttartalma. A többi hozzávaló egy zsemlére jutó mennyisége elenyésző, de tudnék jókat írni az olívaolajról vagy a szezámmagról is.


    Hozzávalók:
    30 dkg graham lsizt
    10 dkg lenmag liszt
    10 dkg finomliszt
    1 ek. búzasikér
    2 ek. olívaolaj
    1 dkg élesztő
    1 tk. cukor
    1 ek. só
    320 ml víz
    2 ek. lenmag
    1 ek. szezámmag
    tej a kenéshez



    1. Az élesztőt 1,5 dl langyos vízben a cukorral felfuttatjuk.
    2. A liszteket és a sikért egy tálba tesszük, elkeverjük a sóval. Hozzáadjuk a maradék langyos vizet, a felfuttatott élesztőt, 1 ek. lenmagot és dagasztjuk. Ha kész a dagasztás, 1 órán át kelesztjük.
    3. Ha megkelt, finoman átdögönyözzük, és 10 egyforma részre osztjuk. Zsemlét formázunk, melyeket egy sütőpapírral bélelt tepsire helyezünk. Tetejüket tejjel megkenjük és megszórjuk a magkeverékkel. 
    4. 190 fokra előmelegítjük a sütőt. Míg a sütő melegszik, a zsemléket pihentetjük, majd 35-40 perc alatt készre sütjük.

    2018. november 11., vasárnap

    Vöröskáposztás kenyér

    A Márton nap mellett egyre kevésbé lehet elmenni szó nélkül. Lassan úgy "kinövi" magát, mint anno a Valentin nap. Az éttermek zsúfolásig tömve - rossz idők járnak mostanság a libákra. És persze elmaradhatatlan a párolt káposzta ilyenkor. Na itt jövök a képbe. A múltkori céklás kenyér után egyszerűen kihagyhatatlannak bizonyult a párolt vöröskáposztás kenyér - hát megszületett.




    Hozzávalók:
    40 dkg finomliszt
    15 dkg teljes kiőrlésű liszt
    20 dkg joghurt
    2 ek disznózsír
    25 dkg párolt vöröskáposzta
    3 dkg élesztő
    8 dkg só
    1 kk cukor
    15 dkg víz


    1. A liszteket egy tálban a sóval összevegyítjük, majd közepébe mélyedést készítünk, beleöntjük a langyos vizet, beleszórjuk a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Megvárjuk, míg "buborékolni" kezd.
    2. Elkezdjük dagasztani, hozzáadjuk a joghurtot is. Mikor nagyjából elvegyítettük, tegyük hozzá a zsírt. Dagasszunk szép ruganyos tésztát belőle.
    3. 1/2-3/4 órát kelesztjük letakarva, langyos helyen.
    4. Ha megkelt, vékonyan hintett deszkára borítjuk, kicsit megdögönyözzük és kinyújtjuk. Rászórjuk a párolt vöröskáposzta felét (amely már semmiképpen sem lehet meleg, nehogy túlkeljen a kenyér). 
    5. A tészta egyharmadát két oldalról egymás után behajtjuk, majd ugyanezt tesszük felülről és alulról is. 
    6. Újra kinyújtjuk, és rászórjuk a káposzta másik felét is, majd hajtogatjuk. Óvatosan cipóvá formázzuk, sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, és még 1/4-1/2 órát kelni hagyjuk. Közben a sütőt 250 fokra előmelegítjük. 
    7. Mielőtt a sütőbe helyezzük, kevés liszttel átsimogatjuk, és éles késsel gusztusosan bevágjuk. 
    8. 15 percig magas hőmérsékleten sütjük, majd visszavesszük a hőfokot és még 20 percig sütjük. Rácson hagyjuk kihűlni.

    2018. november 3., szombat

    Pita ahogy nyultanti készíti

    2011. óta vagyok tag a nosalty.hu oldalon, rendszeresen küldök be recepteket, de olyan népszerűséget, mint a pitával, még egyik receptemmel sem sikerült elérnem. 2014-ben került fel az oldalra, azóta - a mai napig - 72.685 a nézettsége, több oldalon rábukkantam már, hogy megosztották, így nem maradhat le a blogról sem. A recept a kedvenc receptes könyvemből (Szakácskönyv kenyérsütő gépekhez) van, kissé átdolgozva kézi készítésre.
    Tegnap csevapot készítettünk ebédre, így egyértelmű volt, hogy az ajvar és a lila hagyma mellett pitának is készülnie kellett.
    Igazából a tapasztalataim szerint egy igazán fontos titka van, hogy ilyen szépen "felfújódjanak": csakis sodrófával szabad nyújtani, kézzel nem. De fontos, hogy a sütő forró legyen és várjuk meg a "pihenőidőket".


    Hozzávalók:
    210 g víz
    1 evőkanál olívaolaj
    350 g liszt
    1,5 teáskanál só
    1 teáskanál cukor
    1 teáskanál instant élesztő


    A lisztet a sóval egy tálban elkeverjük, majd hozzáadjuk a langyos vizet és beleszórjuk a cukrot, élesztőt. Elkezdjük dagasztani, majd amikor már kissé összeállt a tészta, hozzáadjuk az olajat is. Ha kész, egy kissé lisztezett gyúrótáblán 6-10 egyenlő méretű golyóvá formázzuk, letakarjuk és 10 percig pihentetjük.
    Közben a sütőt 230 fokra előmelegítjük, két sütőlemezt beleteszünk, hogy jól átforrósodjanak. A tésztákat sodrófával(!) kb. fél cm magasra nyújtjuk, sütőfóliára elhelyezzük. Letakarva újabb 10 percig pihentetjük. Azután mehet a sütőlapokra, és 5-8 perc alatt (amíg puffadni, pirulni kezd) megsütjük.
    Rácson hagyjuk kihűlni.

    2018. október 27., szombat

    Bizarr-bíbor céklakenyér

    A Halloween partik sztárja is lehet szendvicsalapként a céklás kenyér, mely kívül-belül vöröses színben pompázik. A meglepetés mégis leginkább az, hogy aromájában nem a cékla, hanem a sült hagyma dominál.


    Hozzávalók:
    300-350 g nyers cékla meghámozva, nagylyukú reszelőn lereszelve
    300 g finomliszt
    150 g teljes kiőrlésű búzaliszt
    100 g teljes kiőrlésű rozsliszt
    1 közepes fej hagyma apróra vágva
    150 g langyos víz
    42 g élesztő
    50 g napraforgóolaj
    13 g só




    1. A liszteket egy tálba tesszük, összevegyítjük a sóval. Közepébe mélyedést készítünk, beletesszük a langyos vizet, belemorzsoljuk az élesztőt. Hagyjuk 5-10 percig felfutni az élesztőt. 
    2. Ezt követően elkezdjük gyúrni, ha nagyjából összeáll, hozzáadjuk az olajat, majd a céklát és a hagymát. Ne aggódjunk, nem lesz túl száraz, amint elkezdjük gyúrni-dagasztani, a cékla is levet ereszt, és finom, ruganyos tésztát kapunk. Persze a zöldségek nedvességtartalma sem egyforma, ha szükséges, korrigáljuk vízzel vagy liszttel, hogy megfelelő legyen a tészta állaga. 
    3. Letakarva fél-háromnegyed órát kelesztjük langyos helyen.
    4. Ha megkelt, finoman lisztezett deszkára borítjuk, megdögönyözzük és formázzuk.
    5. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, és még fél órát kelni hagyjuk.
    6. Közben a sütőt előmelegítjük 250 fokra, majd mielőtt behelyezzük a kenyeret, bevágjuk a tetejét. 
    7. 10 percig sütjük, majd visszavesszük a hőfokot 210 fokra és még 20-25 percig sütjük. Rácson hagyjuk kihűlni.

    2018. október 18., csütörtök

    Egy kis huncutkodás, amit fogjunk az időjárásra: fetás-olajbogyós kenyér

    Szerintem ez az időjárás mindenkit kicsit megbolondít. Igen, isteniek az őszi zöldségek-gyümölcsök, csakhogy ilyen huszonsokfokos napsütéses időben előbb eszébe jut az embernek a nyár, mint a hűvös ősz. Így jött a gondolat, hogy egy görögös jellegű kenyér készüljön, amihez aztán már semmit nem is kell enni, esetleg egy kis olívaolajba mártani, becsukni a szemünket, és már halljuk is a tenger zúgását... 😉 Próbáld ki! 🌞😎



    Hozzávalók:
    350 g finomliszt
    150 g teljes kiőrlésű liszt
    8 g só
    280 g langyos víz
    30 g élesztő
    1,5-2 marék olajbogyó
    12 dkg feta sajt



    1. A liszteket és a sót összevegyítjük, majd a langyos vizet a közepébe öntjük, és belemorzsoljuk az élesztőt. Kb. 5 percig hagyjuk állni, majd szép fényes, ruganyos tésztát dagasztunk.
    2. Egy órán keresztül kelesztjük, majd liszttel vékonyan meghintett deszkára borítjuk, és kissé megdögönyözzük. Vékonyra nyújtjuk, és kettévágjuk. A fetát kis kockákra, az olajbogyót 3-4 darabba vágjuk. Megszórjuk a tésztákat vele, majd egyenként feltekerjük, félbehajtjuk, és néhányat tekerünk rajta.
    3. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, és 15-20 percig pihentetjük. A sütőt 250 fokra előmelegítjük. A tésztákat belehelyezzük, tíz perc elteltével a hőfokot 200 fokra mérsékeljük és még 10 percig sütjük. 
    4. Megpróbáljuk kivárni, amíg legalább langyosra hűl... (Nekünk nem sikerült!)




    2018. október 16., kedd

    A kenyér világnapjára az egyik kedvencem: cukkinis-magos falusi kenyér

    Az egyik kedvenc kenyeres szakácskönyvemből való ez a recept. És azt hiszem, ezzel a kenyérrel indult, hogy elkezdtem gondolkozni, milyen zöldségek kerülhetnek bele a tésztába. Azért érdemes ezzel kísérletezni, mert hihetetlenül finom állagúvá teszik a tésztát, a különböző zöldségek izgalmas íz- és színvilágot eredményeznek kenyerünknek, és az sem elhanyagolható, hogy a liszteket kiváltva sokkal egészségesebb, kevesebb kalóriát, szénhidrátot, ám annál több rostot tartalmazó pékáru lesz az eredmény.
    Az egyik hozzávaló az író - ha ez véletlenül nem lenne otthon, no, hát minden háztartásban előfordul ilyesmi malőr, akkor bátran helyettesítsük kefirrel, joghurttal, esetleg tejföllel. 


    Hozzávalók:
    5 ek. író
    100 g víz
    175 g reszelt cukkini
    375 g finomliszt
    75 g teljes kiőrlésű liszt
    1,5 ek. napraforgómag
    1,5 ek. tökmag
    2 tk. köles
    1,5 tk. só
    1,5 tk. cukor
    3 ek. vaj
    40 g élesztő

    A liszteket egy tálba tesszük, elvegyítjük a sóval. A közepébe mélyedést készítünk, beleöntjük a vizet és belemorzsoljuk az élesztőt. Kicsit pihentetjük, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót, és jól formázható tésztát dagasztunk. Egy órán keresztül langyos helyen kelesztjük, majd cipóvá formázzuk. Még 15-20 percet pihentetjük egy sütőpapírral bélelt tepsin, közben a sütőt 250 fokra előmelegítjük. Mielőtt sütőbe dugjuk, bevágjuk a tetejét egy éles késsel. Kb. 25-30 percig sütjük - amíg az alját megkopogtatva kellemes kongó hangot nem ad.


    2018. október 11., csütörtök

    Édesburgonyás kenyér vol. 2.

    Az előző bejegyzésben előrebocsájtottam, hogy lesz még főtt édesburgonyával is kenyér. Maradt a múltkori vásárlásból, tehát adta magát, hogy ezzel készüljön a kenyér. Huhúúú, hát megérte ezt kipróbálni. Az illata, az állaga, az íze, a roppanóssága...mennyei. 


    Hozzávalók:
    400 g finomliszt
    200 g teljes kiőrlésű liszt
    200 g kihűlt(!) főzővíz
    30 g élesztő
    10 g só
    350 g főtt, lecsöpögtetett, kihűlt(!) édesburgonya

    A liszteket egy nagy tálban elvegyítjük a sóval. A közepébe mélyedést készítünk, ebbe öntjük az édesburgonya főzőlevét. Belemorzsoljuk az élesztőt, majd 5 percig állni hagyjuk. Ezt követően beletesszük az édesburgonyát - elég csak a kezünkkel összenyomkodni, nem baj, ha marad egy-két morzsányi nagyobb darab. Megdagasztjuk a tésztát - egészen addig, amíg elválik az edény falától és a kezünktől. Letakarva, langyos helyen egy órát kelni hagyjuk.
    Ha megkelt, lisztezett felületen átdögönyözzük, veknit formázunk, majd sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. Közben a sütőt max. fokozatra (nálam 250 fok) előmelegítjük. Mielőtt sütőbe tesszük, bevágjuk a tetejét, majd 25-30 perc alatt készre sütjük.


    2018. október 9., kedd

    Egy újabb zöldséges kenyér - ezúttal édesburgonyával

    A sütőtökös kenyér után adta magát az ötlet, hogy nosza rajta, próbáljuk ki édesburgonyával is. Először úgy terveztem, hogy megfőzöm és úgy teszem bele (sor fog erre is kerülni 😉 ), de aztán gondoltam egy merészet, és inkább nyersen lereszeltem, és úgy gyúrtam a kenyérbe. Így igazán látványos lett, ahogy pöttyökben látszik a szeleteken az édesburgonya.


    Hozzávalók:
    500 g finomliszt
    250 g teljes kiőrlésű liszt
    330 g édesburgonya meghámozva, lereszelve
    290 g víz
    42 g élesztő
    12 g só
    50 g olaj
    A szóráshoz kukoricadara

    Az összeállítás a szokásos: a liszteket a sóval elvegyítjük egy tálban, közepébe mélyedést készítünk, beletesszük a vizet, majd belemorzsoljuk az élesztőt. Ha már kicsit elkezd dolgozni (buborékolni) az élesztő, hozzáadjuk az olajat és az édesburgonyát is. Dagasztjuk, amíg a tészta elválik az edény falától és a kezünktől. Egy jó háromnegyed órát langyos helyen kelesztjük, majd vékonyan lisztezett deszkára borítjuk, és finoman átdögönyözzük. A sütőt max. fokozatra (nálam ez 250 fok) előmelegítjük. Kicsit pihentetjük a kenyeret, majd megformázzuk: kedvünk szerint cipóvá vagy veknivé, sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. Még egy bő negyedórát hagyjuk kelni, langyos vizes kézzel körbesimogatjuk, kukoricadarával megszórjuk, végül éles késsel bevágjuk. Mehet a sütőbe, kb. 25-30 perc alatt megsül.


    2018. október 7., vasárnap

    Magos barna császárzsemle

    Naná, hogy Limara kenyeres könyve, Limara receptjei számomra is alapműnek számítanak. Tőle tanultam azt is, hogy kell császárzsemlét készíteni. De mit tegyek, ha az ő receptje fehér zsemle, én pedig imádom a bolti, barna, magos császárzsemlét. Így elkezdtem kísérletezni, hogy valami hasonlót hozzak össze...legközelebb, azt hiszem, a finomliszt egy részét még lecserélem graham lisztre... 😉


    Hozzávalók:

    650 g finomliszt
    200 g teljes kiőrlésű liszt
    250 g tej
    250 g víz
    50 g olaj
    42 g élesztő
    15 g só
    1 kávéskanál cukor
    15 g lenmag + a szóráshoz
    20 g szezámmag + a szóráshoz

    A langyos tejet és langyos vizet egy tálba tesszük, hozzáadjuk a cukrot és az élesztőt. Felfuttatjuk.
    Közben egy tálban elvegyítjük a liszteket a sóval, közepébe mélyedést készítünk. Beleöntjük a felfuttatott élesztős tejet, az olajat és a magokat. Tésztát dagasztunk, akkor jó, amikor a tészta szép fényes, és elválik a tál falától és a kezünktől. Langyos helyen 40 percig kelesztjük.
    A megkelt tésztát enyhén lisztezett deszkára borítjuk, kissé átgyúrjuk, és 12-14 db egyforma gombócot formálunk belőle. Ezután a gombócokat egyenként kézbe vesszük, kb. 30 cm-esre sodorjuk, majd a következő módon hajtogatjuk:




    A megformázott zsemléket sütőpapírral bélelt tepsire, egymástól távolabb elhelyezzük, kb. 30 percig pihentetjük A sütőt 210 fokra előmelegítjük, aljába egy edényben (én pléhbögrét használok erre a célra) vizet teszünk. Mielőtt sütőbe tennénk, langyos vízzel megspricceljük a zsemléket, és szezámmag-lenmag keverékével megszórjuk.

    Babkesz, ahogy nyultanti kitalálta ;)

      Amióta kovászolok, és még az eddiginél is többet foglalkozom a sütéssel, azóta ismerkedtem meg a babka kaláccsal és a barchesszel is. Mind...